Topkapı Sarayı Sığınak Hat Levha Boyutlu Pano
Topkapı Sarayı Sığınak Hat Levha Boyutlu Pano
Topkapı Sarayı Sığınak Hat Levha Boyutlu Pano

Topkapı Sarayı Sığınak Hat Levha Boyutlu Pano (EY.05.22.101123)

Marka : Anadolia
Fiyat : 1.800,00₺
300,00₺ 'den başlayan taksitlerle
Özel Üretim Ücretsiz Hediye Paketi

Topkapı Sarayı Sığınak Boyutlu Hat Tablo
Bu tasarıma Topkapı Sarayı'nın Bab-ı Hümayun kapısının sol tarafında bulunan, “Ya Valiyete Külli Mazlum” yani "Tüm Mazlumların Sığınağı" yazısı ilham vermiştir.

 

Bab-ı Hümayun, Topkapı Sarayı’nın tören kapısıdır. Mermerden yapılmış ve bitkisel motiflerle süslüdür. Bab-ı Hümayundan girilince kubbeyle örtülü orta bölümün iki yanında eyvanlar ve arkalarında kubbeli odalar vardır.

 

"Ya Valiyete Külli Mazlum" (Ey Bütün Mazlumların Sığınağı) ifadesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'da bulunan Topkapı Sarayı'nın Bab-ı Hümayun giriş kapısının üzerinde yer alan kitabede yer alan bir mesajdır. Bu kitabe, 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmed döneminde yaptırılmıştır.

 

Fatih Sultan Mehmed, İstanbul'un fethinden sonra şehri yeniden imar etmeye ve Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti haline getirmeye kararlıydı. Bu kapsamda Topkapı Sarayı'nın inşası da hız kazandı. Sarayın Bab-ı Hümayun giriş kapısının üzerine Farsça bir kitabe yerleştirildi. Bu kitabede "Ya Valiyete Külli Mazlum" ifadesi yer alıyordu.

 

Bu kitabe, Osmanlı İmparatorluğu boyunca önemli bir sembol haline geldi. Padişahların adalet ve merhametine işaret ettiği düşünülen bu kitabe, imparatorluğa sığınan mazlumlara umut veriyordu.

 

Ya Valiyete Külli Mazlum" ifadesinin anlamı, "Ey Bütün Mazlumların Sığınağı"dır. Bu ifade, Osmanlı padişahlarının adil ve merhametli olduklarına ve mazlumlara yardım edeceklerine dair bir inancı yansıtır. Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu'nun farklı inanç ve etnik kökenlerden insanlara kucak açan bir devlet olduğunun da bir göstergesidir.

 

Ya Valiyete Külli Mazlum" ifadesi günümüzde de önemini korumaktadir. Bu ifade, Osmanlı İmparatorluğu'nun hoşgörü ve adalet geleneğini hatırlatmaktadır. Ayrıca, günümüzde de mazlumların haklarını korumak ve onlara yardım etmek için çaba göstermemiz gerektiği mesajını vermektedir.

 

"Ya Valiyete Külli Mazlum" ifadesi, sadece Topkapı Sarayı'nın Bab-ı Hümayun giriş kapısında değil, başka Osmanlı eserlerinde de yer almaktadır.

 


Anadolu motiflerinin yer aldığı özel kutu tasarımı ile özenle paketlenerek gönderilmektedir.


Ürün Detayları
En: 57 cm
Boy: 32 cm
Kalınlık: 2,5 cm

 

 

Renk
Çok Renkli
Materyal
Kanvas
Boyut/Ebat
57x32 cm
Parça Sayısı
Tekli
Tema / Stil
Manevi ve Dini
Çerçeve Tipi
Çerçeveli
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR