İKONALAR

 

Doğu Ortodoks Kilisesi, Doğu Ortodoksluğu ve bazı Doğu Katolik Kiliselerinde dini bir sanat eseridir. Bunlar genellikle ahşap paneller üzerine yapılan resimlerdir ve İncil'den, azizlerden veya dini bayramlardan sahneleri tasvir eder. İkonların ilahi aleme açılan pencereler olduğu düşünülür ve dua ve ibadetlerde kullanılır.

 

Devamını Okuyunuz Gizle "İkona" kelimesi Yunanca "görüntü" veya "benzerlik" anlamına gelen "eikona" kelimesinden gelir. İkonlar yalnızca dekoratif nesneler değildir; tasvir ettikleri kişi veya olayın varlığıyla dolu olduklarına inanılıyor. Bu nedenle onlara büyük bir saygıyla davranılır.

 

İkonlar genellikle beyaz sıva benzeri bir madde olan gesso ile kaplanmış ahşap panellerden yapılır. Görüntü daha sonra yumurta tempera boyası kullanılarak gesso üzerine boyanır. Yumurta tempera boyası yumurta sarısı, pigmentler ve sudan yapılır. Yüzyıllarca dayanabilen oldukça dayanıklı bir boyadır.

 

İkona resminin birçok farklı stili vardır. Bazı ikonlar çok gerçekçiyken bazıları daha stilizedir. Bir ikonanın üslubu çoğunlukla yapıldığı zamanı ve yeri yansıtır.

 

İkonlar Doğu Hristiyan ibadetinin önemli bir parçasıdır. Dua ve meditasyonda kullanılırlar ve ayrıca yeni inananlara inancı öğretmek için de kullanılabilirler. İkonlar görünmez dünyanın hatırlatıcısıdır..

 

RP.01.01.101173
680,00₺ KDV Dahil
EY.02.05.101184
600,00₺ KDV Dahil
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR