DOĞAL BALIN LEZZETİ VE ŞİFASI: MACAHEL BALI VE ARDAHAN BALI

 

Bal, doğanın bize sunduğu en lezzetli ve şifalı ürünlerden biridir. Özellikle Anadolu'da üretilen ballar, eşsiz flora ve coğrafi koşullar sayesinde benzersiz bir lezzet ve aromaya sahiptir.

Devamını Okuyunuz Gizle

 

Macahel Balı & Faydaları


 

Macahel balı Karadeniz Bölgesi'nin en doğusunda yer alan Artvin ilinin Macahel ilçesinde üretilir. Bu bölgenin florası ve coğrafi koşulları Macahel balına özgü lezzeti ve aromasını verir. Macahel balı hafif kehribar renktedir, yumuşak ve tatlı bir lezzete sahip ve çiçeksi bir aromaya sahiptir.

 

Macahel Balının Faydaları


 

Macahel balı antioksidan bakımından zengindir, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

 

 

Ardahan Balı & Faydaları

 

Ardahan balı Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Ardahan ilinde üretilir. Bu bölgenin florası ve coğrafi koşulları Ardahan balına özgü lezzeti ve aromayı verir.

 

Ardahan Balı antibakteriyel ve antifungal (cilt mantarı önleyici) özelliklere sahiptir. Boğaz ağrısına iyi gelir, yorgunluğu gidermeye yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir. Macahel ve Ardahan balları kestane, ıhlamur, beyaz gül ile birlikte yaban mersini, üçgül, ahududu, kekik, adaçayı, çam, ahlat, anzer ve çeşitli yayla çiçeklerinin polenlerinden bu iki yöremize ait özel arılar tarafından üretilir.

 

KULLANIM ALANLARI


 

Bal sadece kahvaltıda değil, tatlılarda, içeceklerde ve kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Şeker yerine ballı tariflere yer vererek ilham dolu tariflerinize sağlık ve doğallık katın.


cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR