Fatih Sultan Mehmet Han Miğferi
Fatih Sultan Mehmet Han Miğferi
Fatih Sultan Mehmet Han Miğferi
Fatih Sultan Mehmet Han Miğferi

Fatih Sultan Mehmet Han Miğferi (RP.06.00.101851)

Marka : Anadolia
Fiyat : 21.000,00₺
3.500,00₺ 'den başlayan taksitlerle
Özel Üretim Ücretsiz Hediye Paketi Özel KutuluFatih Sultan Mehmet Han Miğferi


Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli padişahlarından biri olarak kabul edilir ve birçok önemli başarıya imza atmıştır. Bu başarılarından biri de İstanbul'u fethetmesidir. Fatih Sultan Mehmet'in bu fetihte kullandığı miğferler, tarihi ve sembolik açıdan büyük önem taşımaktadır.

Fatih Sultan Mehmet'in miğferleri, sadece tarihi eserler olmanın ötesinde, Osmanlı İmparatorluğu'nun gücü ve zaferinin sembolü olarak da büyük önem taşımaktadır. Miğferler, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethindeki kararlılığını ve cesaretini de temsil etmektedir.


Fatihin miğferlerinden esinlenerek yapılmış bu ürün, pirinç malzeme üzerine, Allah (c.c) ın bazı isimleri belli bir sıralamayla, çekiçle kabartma şeklinde el ile yazılmıştır. Üzerinde bulunan, zümrüt, yakut gibi değerli taş görünümdeki parçalar, orijinalinden esinlenerek pirinç yuvarlaklar içerisine el ile sıvanarak yerleştirilmiştir.

Miğferin kenarlarında bulunan boyun koruma görevine sahip, peçenek adı verilen zincir de pirinç dökümden yapılmıştır. Miğferin orta alt kısmında bulunan burun koruma aparatının üzerinde de Allah (c.c) lafzı bulunmaktadır. 

Miğfer, oniks kare mermer üzerine, pirinç çubuk ile kaidelendirilmiştir.Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait kazıma motifler içeren ceviz kaplama kavak kontra malzemedenyapılmış kutusu ile satışa sunulmaktadır.

 Esma'ül Hüsna “en güzel isimler” anlamında Allah’ın bütün isimleri için kullanılan bir terimdir.
“En güzel isimler onundur”.
Osmanlının asker geleneğini yansıtan bu miğferler bakırdan yapılmıştır ve üzerinde Esma-ül Hüsna işlenmiştir.
Bu miğferler, koruyucu silah olmakla beraber, Osmanlı Devleti'nin son döneminde kullanılıyor olmasından dolayı dikkat çekici görünüşleriyle devlet törenlerinde ve askeri merasimlerde ihtişamı arttırıcı bir unsur olarak da kullanılmıştır.


 Üzerindeki bazı sembolik unsurlar bu miğferde görüldüğü gibi zincir eklenerek hiyerarşi, askeri başarı ve rütbe derecesini ortaya koyacak şekilde düzenlenirdi.
Bakırdan işlenmiş olarak dekorlandırılmış bu miğfer Türkün savaşçı geçmişini, ihtişamını ve gücünü yansıtır ve izledikçe bizi gururlandırır.

Ürün Detayları

(Peçeneksiz) uzunluk : 27 cm
(Peçenekli) uzunluk: 55 cm
Çap :22 cm
Ağırlık : 1.388 gr
 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR