Ahşap Kaideli Mermerit Usturlap

Ahşap Kaideli Mermerit Usturlap (RP.02.03.103134)

Marka : Anadolia
Fiyat : 1.650,00₺
275,00₺ 'den başlayan taksitlerle
Özel Üretim Ücretsiz Hediye Paketi Mermerit Ürün

Astronomi ölçümlerinde kullanılmış tarihi bir ölçüm cihazı olan usturlap; çoğunlukla Güneş’in, Ay’ın, gezegenlerin ve yıldızların konumlarını belirlemek için kullanılmıştır. Yerel saatin ve İslam dininde namaz vakitlerinin belirlenmesinde, bazı matematik problemlerinin çözümlenmesinde de usturlaptan yararlanılmıştır. Zamanı ve konumu hesaplamak için kullanılan usturlap, mekanik saatin de atası olmuştur.

 

Batılı kaynaklarda; usturlabın ilk olarak Apollonios (MÖ 240) ve Hipparkos (MÖ 150) tarafından keşfedildiği, Battamyus tarafından kullanıldığı ve 6. yüzyılın ilk yarısında Philoponos tarafından bahsedildiği belirtilmektedir.

 

Usturlap hakkında çeşitli eserlerin yazıldığı da bilinmektedir. Türkçe olarak kaleme alınmış ilk usturlap eseri, II. Selim zamanında baş müneccim Ali bin Muvakkit tarafından yazılan Risâle-i Usturlabî Selîmî başlıklı risaledir. Usturlabın tanıtıldığı bu eserde, usturlapla neler yapılabileceği anlatılmaktadır. Türkiye, İran, Mısır başta olmak üzere birçok ülkede eserin nüshaları bulunmaktadır. Bununla beraber; usturlapla ilgili modern döneme kadar Osmanlı Dönemi’nde kaleme alınmış ve araştırılmayı bekleyen pek çok eser olduğu bilinmektedir.

 

Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan usturlaplar az sayıdadır ve sade görünümlüdür. Dünyanın en büyük usturlap koleksiyonuna sahip Oxford Bilim Tarihi Müzesinde Osmanlı Dönemi’nden kalma usturlaplar mevcuttur. Katar’ın Doha kentindeki İslam Sanatı Müzesinde de bir Osmanlı usturlabı vardır. Bu usturlap, İslam astronomi tarihçisi David A. King tarafından incelenerek 2013 yılında yayınlanmıştır.

 

Osmanlı Sultanı II. Beyazıt için yapılmış ve günümüze ulaşmış iki usturlap bulunmaktadır. Bu usturlaplardan biri Kahire’deki İslam Sanatı Müzesinde, diğeri de özel bir koleksiyonda yer almaktadır.

 

Konya Sille’de yer alan ve Türkiye’nin “zaman” temalı ilk müzesi olan Zaman Müzesi’nde de müzenin en önemli eserlerinden biri olarak usturlabı görmek mümkündür. İstanbul Tarihi Yarımada’da Gülhane Parkı içinde bulunan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nde astronomi ve matematik bilgini olan Hıdr el-Hucendî’nin usturlabı görülebilmektedir.

 

Anadolia olarak tasarladığımız Ahşap Kaideli Mermerit Usturlap; dekoratif olarak evinizi, ofisinizi zenginleştirerek dekorasyonunuzu farklılaştıracak ve usturlabın kullanıldığı dönemleri yaşam alanlarınıza taşıyacaktır. Bu dekoratif obje, tarihe ilgi duyan sevdikleriniz için de ilginç bir hediye olacaktır.

 

 

Yapılışı

Anadolia tarafından mermeritten yapılan ve gold boya ile boyanan usturlap, ahşap kaide üzerine yerleştirilerek masa üzerinde dekoratif kullanıma uygun hâle getirilmiştir. Özenle hazırlanmış kutusunda gönderilmektedir.

 

 

Kullanım Alanları

Ahşap Kaideli Mermerit Usturlap sayesinde dekorasyonunuza farklılık katabilir, usturlabın kullanıldığı dönemleri yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz. Bu dekoratif objeyi hediye seçenekleri arasında da değerlendirebilir, tarihe ilgi duyan dostlarınızı sevindirebilirsiniz.

 

 

Kullanım Şekli

Kimyasal kullanmadan, nemli bir bez ile temizlenmelidir.

 

 

Gönderim Şekli

Anadolia tarafından özenle hazırlanmış kutusunda gönderilmektedir.

 

 

Ürün Detayları

 

Ürün Ölçüleri:

Yükseklik: 20 cm

Boy: 16 cm

Genişlik: 6,5 cm

Ağırlık : 620 g

 

Malzeme:

Mermerit

Gold Boya

Ahşap Kaide

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR