NARGİLE

Nargile (su tütünü borusu olarak da bilinir), tütün dumanını sudan geçirerek içilen bir tütün içme aracıdır. Balkanlar, Orta Doğu ve Güney Asya'ya özgü geleneksel bir araçtır.

 

Devamını Okuyunuz Gizle Nargile, üç ana bölümden oluşur:

 

Gövde:Nargilenin gövdesi, genellikle cam, seramik veya metalden yapılmış bir kap olan gövdeden oluşur. Su, gövdeye doldurulur ve nargilenin dumanı sudan geçerek soğutulur ve süzülür.

 

Lule:Lule, tütünün yerleştirildiği gövdenin üst kısmında bulunan bir kap olarak adlandırılır. Lule genellikle kil veya metalden yapılır.

 

Marpuç:Marpuç, nargilenin dumanını içen kişinin içine çektiği hortumdur. Marpuç genellikle plastik veya silikondan yapılır.

 

Nargile içmek için, önce lüleye tütün doldurulur. Ardından, lülere bir kömür parçası yerleştirilir ve kömür yanana kadar yakılır. Duman, lülteden gövdeye doğru hareket eder ve sudan geçer. Duman, soğutulmuş ve süzülmüş olarak marpuçtan çıkar ve içen kişi tarafından içine çekilir.

 

Nargilenin sağlıkla ilgili bazı riskleri olduğu unutulmamalıdır.Nargile içmek, akciğer kanseri, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR