DIGI STATUE

ANADOLİA, Anadolu’nun kültürel mirasını sahiplenirken herhangi bir detayı atlamadan tüm mirası kucaklamayı hedefler. Arkeolojik kazılarda elde edilmiş, günlük yaşamın içinde kullanılmış her türlü somut kültürel miras ürünleri öncelikli dijitalleştirilir sonrasında replikalara, orijinaline sadık kalacak şekilde modern çizgilere kavuşturulur. ANADOLİA’ya ait yazılım Dıgı Statue ile mikronda 0,04 hassasiyetle dijital ortama aktarılan tarihi eserler, sonraki kuşaklara en güvenilir şekilde ulaştırılır. ANADOLİA’nın Dıgı Statue yazılımı ile “kültürel mirası dijitalleştirmek ve sonraki nesillere aslına uygun olarak bırakmak” hedefi kapsamında yaratılmış ürünlerin gerçek verileri ile belgelenmesi, dijital platformda aslına uygun şekilde yedeklenmesi sağlanmaktadır. Kültürel mirasın engelsiz şekilde erişilebilir ve kullanılabilir olması için zemin hazırlayan kültürel mirasın dijitalleştirilmesi olgusu, analog ortamda bulunan herhangi bir kültürel miras ürününün, bilgisayarlarca tanınabilen biçimlere dönüştürülmesidir. Dijitalleşme sayesinde zaman ve yer zorunluluğu ortadan kalkarak bahsedilen ürüne engelsiz şekilde erişim sağlanmaktadır. Dijitalleştirme aynı zamanda ülkemizin zengin kültür mirasının uluslararası düzeyde tanınmasına olanak yaratmaktadır. Herhangi bir ürünün ya da belgesinin aslının korunmasını sağladığı gibi yıpranmasını da engeller.

Histry
Histry
Histry

BLOG

img
Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi - İSTANBUL

Tarihe tanıklık eden, eşsiz güzelliği ve etkileyici mimarisiyle her döneme etki etmiş Ayasofya, İstanbul’un Fatih ilçesinde, Sultanahmet semtinde yer almaktadır.

2020-09-22 11:16:30
img
Istanbul Airport Museum

Istanbul Airport, one of the most modern and largest airports in the world, is located in Arnavutköy, northwest of Istanbul. Opened in 2018, the airport serves millions of passengers 24 hours a day, not only in terms of transportation but also in cultural terms, with its large and modern terminals.

2020-09-17 09:34:54
img
Lokum Kültürü

Osmanlı saray mutfağının geleneksel Türk tarifi ile hazırlanan, hafif kokusu ve güzel tadıyla en önemli lezzletlerinden biri olan lokumun tarihi yüzlerce yıl önceye dayanıyor. Lokum eski dönemlerinde “rahat ul-hulküm” yani “boğazı rahatlatan” anlamına gelirken zamanla Türkçe “lokum” olarak adlandırılmıştır.

2020-09-16 17:51:23
img
Ebru Sanatı

En eski Türk sanatlarından biri olan ebru sanatı, Orta Asya’nın en önemli kâğıt bezeme sanatlarından birisidir. Tezhip ve hat ile birlikte birçok zeminde kullanım alanı olan ebru sanatının günümüze çok başarılı örnekleri kalmıştır.  
 

2020-09-16 17:44:41